Zjistěte vše o ekologické dani: Za co se platí, kolik stojí, koho se týká…
Datum vydání: 2. 6. 2020
Ekologická daň obklopuje jenom v ČR většinu lidí. A často o tom ani pořádně neví. Jejím cílem je motivovat spotřebitele k využívání obnovitelných zdrojů a sankciovat firmy, jejichž činnost není šetrná k životnímu prostředí.
Ekologická daň z elektřiny, plynu a pevných paliv je v České republice povinná od roku 2008, kdy ji stát musel přijmout v souladu s podmínkami členství v Evropské unii.
Jednotná sazba za elektřinu
Daň z elektřiny odvádí celní správě dodavatel, ale to neznamená, že by se běžných lidí netýkala. Ve skutečnosti ji platí všichni spotřebitelé prostřednictvím dodavatelských firem: váš distributor elektřiny poplatek od vás vybere a pak ho odvede státu. Zprostředkovaně tak platí daň z elektřiny každý zákazník.
Se zdaněním elektřiny si není třeba zbytečně lámat hlavu: pro všechny platí stejná výše poplatků. Jednotná sazba činí 34,24 Kč za spotřebovanou megawatthodinu (MWh). Za rok na dani z elektřiny tak zaplatíte desítky, maximálně stovky korun.
Nutno podotknout, že existují výjimky, na něž se tato daň nevztahuje: jde například o situace, kdy je elektřina získávána ze solárních a větrných elektráren. Že je to právě váš případ? Nárok na osvobození od daně není automatický, a musíte tak o něj oficiálně zažádat.
U plynu mají domácnosti výjimku
Na rozdíl od elektřiny se ekologická daň za plyn týká jenom firem. Ty musí za každou MWh odvádět 37,03 Kč.
Kromě domácností mají výjimku na odvádění daně ze zemního plynu také výrobny elektřiny, plavidla poháněnázemním plynem nebo podniky zabývající se metalurgií.
Platí se i za pevná paliva
Pevná paliva, jako je černé či hnědé uhlí, koks a podobně, patří k velkým znečišťovatelům životního prostředí, a tak je zcela logické, že i na ně se vztahuje ekologická daň.
Tu platí jak dodavatelé pevných paliv, tak všichni spotřebitelé, tedy firmy i domácnosti bez rozdílu. Sazba daně v tomto případě činí 8,50 Kč za každý gigajoul tzv. spalného tepla v původním vzorku.
Ekologických daní je mnohem víc
Vzkaz zákonodárců na úrovni nejen Evropské unie je tedy jasný: využívejte co nejvíce ekologických zdrojů a budete z energií platit méně daní, nebo dokonce žádné. Pravda ale je, že pro většinu klasických domácností není v současnosti takový stav dosažitelný.
Podstatná část obyvatel však platí i jiné daně, o nichž se mluví jako o ekologických. Ukázkovým příkladem je například daň z vypouštění odpadů, tzv. stočné. Speciální ekologické poplatky navíc hradí i podniky, které do ovzduší vypouštějí nadměrné množství škodlivin nebo těžařské společnosti.