Statická elektřina umí potrápit. Jaké problémy způsobuje a jak na ni?
Datum vydání: 27. 10. 2020
Statickou elektřinu si můžete představit jako elektřinu koncentrovanou na jednom místě. Potkáte se s ní každý den a zpravidla vzniká samovolně. Náboj poznáte například tak, že vám vlají vlasy nebo dostanete ránu. Statická elektřina v těle každého jedince a inklinace ke statický výbojům je individuální. Někteří lidé dostanou tento výboj několikrát denně a někdo třeba jednou za rok. Jak se projevů statické elektřiny zbavíte?
Rozevlátý účes, nepříjemný výboj při zavírání dveří od auta nebo vašeho notebooku, folie na dokumenty, která se od vás ne a ne odlepit – za všechny tyto jevy a mnoho dalších může statická elektřina.
Co si představit pod pojmem statická elektřina
„Třeme-li ebonitovou tyčí liščí ohon…“ Možná si vzpomenete na scénu z filmu Adéla ještě nevečeřela, kde právě elektrostatický výboj uchránil detektiva Cartera před masožravou květinou. Ten si totiž vzpomněl, že když dva rozdílné materiály opakovaně přicházejí do styku, předávají si elektrony a vzniká jedno těleso s negativním a druhé těleso s pozitivním nábojem. Jakmile se nabitý předmět dotkne jiného, dojde k přenosu napětí.
Statická elektřina je tedy – na rozdíl od elektrického proudu – elektřina nahromaděná na jednom místě a mezi její projevy patří například i blesk. Setkáte se s ní ale každodenně, například když si svléknete přes hlavu svetr a zelektrizují vám vlasy nebo se dotknete jiné osoby či věci a takzvaně dostanete ránu.
Jaké nepříjemnosti s sebou přináší
- Při vystupování z auta přeskočí elektrický výboj
- Dostanete ránu při kontaktu s jinými lidmi
- Oblečení se na vás lepí
- Vlají vám vlasy
- Folie nedrží na povrchu
- Prach je přitahován na nábytek a vy stále dokola uklízíte
- Hrozí poškození citlivých elektrosoučástek
- Při vyšším napětí může v nebezpečných prostředích dojít k výbuchu nebo požáru
Jak zabránit nejčastějším potížím se statickou elektřinou
Statické elektřině se daří v prostředí s nízkou vlhkostí. K výbojům proto dochází častěji v zimě nebo v místnostech, kde je vzduch vysušován klimatizací. Skvělým pomocníkem je proto zvlhčovač vzduchu. Na topení dále můžete umístit nádobku s vodou, která se bude postupně odpařovat. Pomůže také, když zvlhčíte svou pokožku hydratačními krémy a oleji. Tím zabráníte lepení se oblečení na tělo.
Problémy způsobuje také řada umělých materiálů, jejichž vodivost snižuje například praní v aviváži. Zbavit náboje dokáže také kus kovu – třeba šatní ramínko – kterým prádlo přejedete po vyndání z pračky. Pokud často dostáváte rány, podívejte se také na boty. Gumová podrážka totiž akumuluje elektrický náboj a vy se tak stáváte chodícím vodičem. Pokud se vám nechce investovat do kožených bot, podívejte se po přezůvkách s antistatickou úpravou.
Pokud se tedy ptáte, proč jsem nabitý statickou elektřinou a neustále dostáváte rány, tak to může být i tím, jak se oblékáte a jakou máte obuv. Oblečení z umělých materiálů můžete vyměnit za přírodní, které mají výrazně nižší tendenci vytvářet třením statickou elektřinu.
Podívejte se také na článek o tom, jak ušetřit za elektřinu nebo o tom, jak fungují jaderné elektrárny.
Statická elektřina má i svá pozitiva. Funguje díky ní řada přístrojů
Elektrický náboj neznamená jen samé nepříjemnosti. Kdyby nebyla statická elektřina, nefungovaly by například kopírky, laserové tiskárny, digitální fotoaparáty ani kamery, ultrazvuky a některé materiály by ve výrobě nedržely pohromadě. Lidstvo se zkrátka naučilo využít i tuto formu energie a byť umí v běžném životě nadělat nějaké problémy, bez statické elektřiny se neobejde.