Co je stand-by režim a kolik vás stojí jeho spotřeba?


Datum vydání: 5. 5. 2021

O stand-by režimu neboli pohotovostním režimu jste jistě již slyšeli. O co se přesně jedná? Vaše televize, mikrovlnka nebo Hi-Fi systém se při zapojení do zásuvky často načítají i desítky vteřin. To však není moc komfortní.

Stand-by

Když je ale spotřebič již zapojen a ve stand-by režimu, je jeho zapnutí otázkou vteřiny. Jako spotřebitelé v uspěchané době prostě chceme, aby naše spotřebiče fungovaly co nejrychleji. Za pohodlí si ale musíme připlatit. Více si můžete přečíst také ve článku o tom, kolik vás stojí na oko vypnutá televize nebo notebook. Naleznete zde i příklad z praxe!

Co je stand-by režim?

Jak jsme již popsali výše, jedná se o pohotovostní režim, kdy je přístroj sice vypnutý, ale obvykle rozsvícenou diodou oznamuje, že ho lze ihned zapnout. Přístroje v tomto režimu tak trvale spotřebovávají malé množství energie. Energie je spotřebovávána také kvůli již zmíněné diodě, která stand-by režim oznamuje. 

stand-by úspora

Tip: Pokud plánujete opustit domov na delší dobu než jsou dva dny, vyplatí se vyhodit hlavní žrouty energie ze zásuvky. Ještě jednodušeji to uděláte tak, že vyhodíte pojistky. Díky tomu nejen ušetříte peníze za elektrickou energii, ale můžete být také v klidu, protože nehrozí, že by nějaký spotřebič ve vaší domácnosti způsobil zkrat nebo dokonce požár. Lokálně lze přístroje od elektriky snadno odpojit také s pomocí zásuvek s vypínačem. Při rekonstrukci je můžete instalovat přímo nebo využít častější externí prodlužováky s vypínačem.

Podobně je tomu i u většiny moderních notebooků, které po otevření ihned naskočí, a vy můžete začít okamžitě pracovat. Vyhýbáte se sice zapínání a vypínání počítače, ale zároveň mírně zvyšujete spotřebu elektrické energie přístroje. Pohotovostní režim a vypnutý přístroj jsou totiž rozdíl. Některé notebooky jsou v tomto režimu poměrně neúsporné. Muže se Vám tak stát, že zavřete plně nabitý notebook a za čtyři dny otevřete notebook s polovičním nabitím.

Kolik vás stojí jeho spotřeba?

Televize jsou se stand-by režimem spojovány asi nejvíce, jelikož je jejich spotřeba v pohotovostním režimu v našich domácnostech většinou nejvyšší. Především starší televizory mají ve stand-by režimu znatelnou spotřebu. Je tak velký rozdíl v tom, jestli máte 140 centimetrovou plazmovou televizi z roku 2008 nebo moderní OLED o stejné úhlopříčce z roku 2021.

Spotřeba elektrické energie se výrazně liší při aktivním používání, ale výrobci stále ladí také spotřebu ve stand-by režimu, která nyní může být i několikrát nižší než u 13 let starého stroje.

S tím souvisí i to, že stand-by režim je díky snižující se spotřebě u nových výrobků stále více opomíjeným výrazem. Jednoduše je u některých přístrojů spotřeba v pohotovostním režimu zanedbatelná.  

V našem dřívějším článku jsme kalkulovali se spotřebou 604 kWh ročně, což činilo za již zmíněný 1 rok téměř 2500 Kč jen za přístroje v režimu stand-by. Reálně by ale průměrné domácnosti měly platit méně, jelikož jsou přístroje v pohotovostním režimu stále více hospodárné. Ne všechny domácnosti mají také všechny jmenované spotřebiče.

Průměrná domácnost by tedy nyní měla mít spotřebu přibližně poloviční. To znamená, že chytrou změnou dodavatele elektrické energie nyní můžete ušetřit více, než kdybyste spotřebu všech přístrojů ve stand-by režimu úplně odbourali.

Tip: Při koupi nových spotřebičů (televize, mikrovlnka a hi-fi věž) se můžete pro zajímavost také podívat na údaje spotřeby v stand-by režimu.

Pokud Vás tento článek zaujal, můžete se podívat i na další tipy, jak ušetřit peníze v domácnosti.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora