Co je a jak funguje rekuperace tepla?
Datum vydání: 23. 6. 2021
Stavíte nový dům či rekonstruujete byt a zvažujete využití rekuperace tepla? Rekuperace vám může ušetřit náklady na vytápění, zvýšit kvalitu vzduchu v domácnosti i nahradit klasickou klimatizaci. Jaký typ rekuperace je vhodný do vaší domácnosti?
Co je rekuperace?
Co je to rekuperace? Jednoduše řečeno jde o zpětné získávání tepla. Místo klasického větrání okny, kdy veškeré teplo v domě ztrácíte, odvádíte vlhký a nečištěný vzduch pryč, ale využíváte jeho energii pro ohřátí čerstvého a chladného vzduchu zvenku.
Rekuperační jednotka zajistí snížení tepelné ztráty. Z vlhké a teplé místnosti, jako je koupelna nebo kuchyně, do jedné části jednotky proudí teplý vzduch. Opačným směrem je do druhé části přiváděn vzduch zvenčí a teplosměnná plocha mezi nimi zajistí předání tepla.
Existuje mnoho typů ventilací, které vás na různé úrovní zbaví vlhkosti v místnosti, opětovně využívají energii a mají rozdílný způsob čerpání i filtrace čerstvého vzduchu. Rekuperaci tepla dělíme na tři základní typy: aktivní, pasivní a hybridní.
Co je aktivní rekuperace
Aktivní rekuperace funguje podobně jako tepelné čerpadlo. Její výhoda oproti pasivní rekuperaci popsané výše spočívá v celoročním využití. Teplo z odvětrávaného vzduchu využijete například na ohřev vody. V létě může navíc ochladit vzduch přivedený zvenčí a nahradit tradiční klimatizaci.
Jednoduchá aktivní rekuperace využívá k ohřevu pouze odvětrávaný vzduch z domu. Její výkon postačí na předehřátí vody. Pokročilejší přístroje ale k ohřevu využívají i venkovní vzduch a slouží jako plnohodnotná tepelná čerpadla.
Aby nevznikal podtlak ani pocit průvanu, je třeba nechat vzduch do domu proudit stěnovými ventily s filtry, aktivně jej přivádět nebo využít hybridní rekuperaci. Hybridní rekuperace kombinuje funkci aktivní a pasivní rekuperace. Působí zároveň jako tepelné čerpadlo i vzduchotechnický výměník.
Co je účinnost rekuperace
Účinnost rekuperace vzduchu se pohybuje na škále 0 až 100 %. Hodnota ukazuje, jak moc je odpadní teplo využité pro předehřev čerstvého vzduchu.
- Nulová účinnost: Z místnosti odchází teplý vzduch bez využití a je načerpán studený vzduch, který ochlazuje místnost.
- Stoprocentní účinnost: Studený vzduch je odváděným ohřátý na původní teplotu a nevzniká ztráta energie.
- Reálná účinnost: Účinnost rekuperace dostupných jednotek se pohybuje mezi 30 a 90 %.
Nulová účinnost rekuperace je stejná jako při větrání otevřeným oknem a stoprocentní účinnost je technicky nerealizovatelná. Při výběru rekuperační jednotky se tedy řídíme udávanou reálnou účinností. Účinná jednotka by měla mít hodnotu na 60 %, špičkové modely nad 80 %.
Proč je rekuperace vhodná do domácnosti
- Snížení množství spotřebované energie na vytápění
- Filtrace přiváděného vzduchu od nečistot a pylů
- Regulace teploty a vlhkosti v domácnosti
- Využití tepla z odvětrávaného vzduchu
- Snížení rizika vzniku plísní
Rekuperační výměníky tepla mají využití v každé budově, od velkých hal a bazénů až po rodinné domy a byty. Centrální větrací systém u nových domů ušetří až 50 % nákladů na vytápění. Lokální rekuperaci, tedy samostatné výměníky, můžete nainstalovat i do jednotlivých místností v bytě.
Rekuperační jednotka vám po celý rok zajistí přívod čerstvého vzduchu. V zimě snižuje náklady na topení a redukuje vlhkost vzduchu i jeho kondenzaci na zdech. V létě slouží přinejmenším k filtraci vzduchu, což ocení zejména alergici. Pokud zvolíte aktivní rekuperaci, v létě navíc domácnost ochladí a vy teplo využijete jinde v domácnosti.
Rekuperace tepla zajistí bezpečnější a příjemnější prostředí vaší domácnosti. Investice do vzduchotechniky se vám vrátí každý měsíc na nižším účtu za elektřinu či plyn.
Přečtěte si také článek o blackoutu nebo o stand-by režimu.