Proč máme letní čas: Vede k energetickým úsporám a snižuje kriminalitu
Datum vydání: 6. 3. 2020
Letní čas dělí lidi na dva tábory. První polovina se s blížící se poslední březnovou nedělí těší na změnu času, ta druhá ji považuje za něco nepřirozeného a vynuceného. Přemýšleli jste ale nad tím, proč tu vlastně je?
Věděli jste, že hlavním důvodem pro vznik letního času byla snaha o zvýšení energetických úspor? Tato změna času měla vést k tomu, aby lidé stihli co nejvíce práce za denního světla, a neplýtvali tak elektřinou.
Letní čas vznikl již za první světové války
I když se často uvádí, že první zemí, která nastolila letní čas, bylo Německo, ve skutečnosti toto prvenství připadá Švédsku, kde byla změna času poprvé otestována 14. dubna 1916. Následovalo právě Německo a brzy jej napodobily i země Rakouska-Uherska, pod které za první světové války spadaly i české země. U nás byl letní čas poprvé zavedený 1. října 1916 a po konci války došlo k jeho zrušení. Obnoven byl až v roce 1979, v tehdejším Československu.
Nejsilnějším argumentem pro vznik letního času byla potřeba zvýšit energetické úspory a snížit spotřebu paliva, které bylo za válečného období obzvláště důležité. Avšak letní čas nebyl přijatý jednotně a následovalo období zmatků – například v SSSR se jeden rok posunul čas o hodinu a jiný rok dokonce až o hodiny tři.
Zajímavostí je, že Československo se pyšní naprostým unikátem – od prosince 1946 až do února 1947 zde byl zaveden tzv. zimní čas, kdy se, jako jediný na světě, posunul čas o hodinu dozadu.
Blíží se konec posouvání času?
Mezi hlavní výhody letního času však patří nejen snížení spotřeby elektřiny a plynu, ale statistiky ukazují, že vede i k nižší nehodovosti ve večerních hodinách a ke snížení kriminality. Avšak čím dál hlasitěji se ozývají také odborníci z řad lékařů a psychologů, kteří upozorňují na negativní dopad letního času na biorytmus člověka, což může u řady lidí vést ke zdravotním potížím a psychickým problémům.
Letní čas v EU
Otázka letního času se proto řeší i v Europarlamentu a je na každé členské zemi EU vybrat si, který čas preferuje. Česká republika již oznámila, že si chce ponechat standardní středoevropský čas. K možnému zrušení letního času může dojít již v roce 2021.