Největší výhody plynových elektráren


Datum vydání: 30. 11. 2020

plynova-elektrarna-1

Plynové či paroplynové elektrárny využívají k výrobě elektřiny zemní plyn, topný olej a podobná paliva. Ve srovnání s uhlím je takový proces výroby energie mnohem ekologičtější. V čem spočívají hlavní výhody těchto elektráren?

 

Paroplynových elektráren je zatím v Česku pomálu. Mohou ale představovat zajímavou variantu do blízké budoucnosti, kdy postupně dojde k odstavování uhelných elektráren. Ty přestávají splňovat stále přísnější ekologické normy a v tu chvíli přichází ke slovu nejen solární či větrné elektrárny, ale i ty paroplynové.

Proč paroplyn?

Současná situace a stále větší tlak na ochranu životního prostředí přináší řadu dilemat. Jedním z nich je otázka, jak v Česku do budoucna řešit výrobu energie. I v případě, kdy se začne stavět ekologicky šetrnějším způsobem (pasivní domy, využití solárních panelů a další čisté technologie), bude stále potřeba hledat způsoby, jak vyrábět elektrickou energii bez zbytečného znečišťování a bez vzniku nebezpečného odpadu. Kvůli vysokým emisím nebudou uhelné elektrárny brzy odpovídat novým předpisům a čeká je postupné rušení. A právě v tom momentě přijdou na řadu i paroplynové elektrárny jako jeden z možných nástupců uhlí.

pocerady

Na plynové elektrárny již dnes sází třeba sousední Německo, v němž dochází k postupnému odstavování nejen uhelných, ale i jaderných elektráren. V naší zemi najdete paroplynovou elektrárnu například v Počeradech. Počeradská elektrárna funguje již přes 40 let, provoz zahájila jako uhelná a později přešla do režimu výroby elektřiny z plynu.

Další výhody: Nezávislost na počasí a vyšší čistota výroby

Paroplynové elektrárny mají oproti těm větrným a solárním obrovskou výhodu v tom, že nejsou závislé na počasí. Když zrovna nefouká vítr nebo nesvítí slunce, mohla by produkci pokrývat právě plynová elektrárna. Paroplyn tak představuje stabilnější volbu z hlediska produkce energie.

Další nespornou výhodou tohoto typu elektráren je výrazně vyšší čistota výroby energie oproti uhlí. Emise, vznikající při výrobě, jsou u paroplynu přibližně poloviční, navíc při dvojnásobné účinnosti výrobního procesu.

Diverzifikace zdrojů energie a pokrytí špiček v poptávce

Důležitým krokem do budoucna je také diverzifikace zdrojů energie. I kdyby v Česku vyrostla spousta nových solárních nebo větrných elektráren, mají tyto technologie své známé limity. Paroplyn na rozdíl od nich není závislý na tom, zda zrovna svítí slunce nebo fouká vítr.

Paroplynové elektrárny navíc dokážou účinně vykrýt špičky ve spotřebě, na které ostatní technologie nestačí. K tomu napomáhá i další velká výhoda: paroplynová elektrárna dokáže být plně funkční už během několika málo minut od spuštění.

Paroplynové elektrárny mohou představovat jednu z technologií budoucnosti. Kvůli nízkým cenám elektřiny se jejich provoz zatím příliš nevyplácí, a navíc je nezbytné, aby jejich nákladnou výstavbu podpořil stát. Jakmile ale skončí uhelné elektrárny a Evropa nastaví nová pravidla pro provoz těch jaderných, pravděpodobně dojde řada i na české jaderné elektrárny. I proto se musí hledat nové cesty – například právě v podobě plynových elektráren.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora