Kolik vás stojí jeden den na home office a kde na něm můžete ušetřit
Datum vydání: 23. 7. 2020
Práce z domu je pro mnoho lidí vítaným benefitem. Avšak znamená také vyšší výdaje za energie. V článku jsme spočítali, kolik stojí 1 den na home office a přidali i několik typů, jak výdaje snížit.
Home office má řadu výhod. Patří mezi ně zejména úspora času stráveného dojížděním do kanceláře, možnost lépe si zorganizovat pracovní den, a navíc v pauzách zvládnete některé domácí povinnosti. Jako nevýhody zaměstnanci pracující z domu naopak uvádějí větší míru prokrastinace a také vyšší účty za elektřinu. Kolik tedy za home office skutečně zaplatíte z vlastní kapsy?
Kolik vás stojí provoz domácí kanceláře
Když pracujete z domu, pravděpodobně se neobejdete bez notebooku či domácího počítače a Wi-Fi připojení. Mezi další běžně využívané přístroje patří také tiskárna, lampička, ale i kávovar, rychlovarná konvice nebo rádio. V zimě si navíc připlatíte za osvětlení a vytápění a v létě zase za větrák či klimatizaci.
1 den na Home office při ceně 4 Kč/kWh
- Wi-Fi modem – 0,3 Kč
- notebook – 1 Kč
- stolní počítač – 2,6 Kč
- monitor – 1 Kč
- reproduktory k PC – 0,9 Kč
- stolní lampa – 0,7 Kč
- inkoustová tiskárna – 0,5 Kč
- rádio – 2,9 Kč
- kávovar – 2,3 Kč
- rychlovarná konvice – 1,9 Kč
Z kalkulace tedy můžete snadno vyčíst, že pokud k práci využíváte internetové připojení, notebook s reproduktory a v pohotovostním režimu máte tiskárnu, kávovar a konvici, jeden den vás stojí orientačně 7 Kč. Když si představíte, že na home office strávíte 2 týdny, náklady jen za elektřinu hned vyskočí na 70 Kč.
3 tipy, jakým způsobem při práci z domu ušetřit
Domov je zkrátka určený k obývání, a ne k vytváření pracovních hodnot a pokud zde každý den strávíte o 8 hodin více, na účtech za energie to pocítíte. Pokud však budete postupovat chytře, nárůst výdajů můžete omezit.
1. Zapomeňte na stand-by režim
Z kanceláře jste možná zvyklí na neustálý ruch, vrčení kopírky, tiskárny a na kávovar, který je vždy připraven uvařit vám kávu. Jenže právě stand-by režim spotřebičů je to, co vás ve výsledku stojí nejvíce peněz. Ušetříte, pokud odpojíte lampičku, kávovar, rychlovarnou konvici či tiskárnu ze zásuvky a zapojíte je pouze tehdy, když je třeba.
2. Pracujte v místnosti s dostatkem světla
Pro práci si vyberte místnost s dostatkem přirozeného světla, ideálně u okna. Díky tomu ušetříte za osvětlení a stolní lampičku můžete nechat vypojenou klidně po celý den.
Z kanceláře navíc můžete být zvyklí, že světla na chodbách či v kuchyňce jsou na fotobuňku a zhasínají se samy. Doma proto nezapomínejte kontrolovat, že za sebou skutečně zhasínáte.
3. Topíte? Snižte teplotu o 2 stupně
Pokud pracujete z domu i přes zimu nebo na podzim, pravděpodobně si doma přitápíte. Výzkumy však ukázaly, že ideální teplota na práci je o 1 až 2 stupně nižší, než máte v domácnosti. Oblečte si tedy svetr navíc, snižte stupně na termostatu a nejenže se vám bude lépe pracovat, ale navíc ušetříte.