Jaká je optimální teplota všech místností doma a jak správně topit?


Datum vydání: 12. 2. 2019

zvirata-na-okne

Diskuse o tom, jaká je optimální teplota v jednotlivých místnostech, je v mnoha domácnostech častým předmětem sporů. A není divu. Komfortní teplota totiž pro každého znamená něco jiného. Existují pro vytápění nějaká pravidla? A jak topit, abyste byli šetrní k životnímu prostředí i ke své peněžence?

Teplotami v místnostech se zabývá vyhláška č. 194/2007 Sb. Kromě základních pravidel pro vytápění stanovuje i výpočtovou, neboli normovanou, teplotu v obývaných místnostech na 20 °C. Tato norma však majitelům nemovitostí rozhodně nebrání nastavit si teplotu v místnosti podle svých potřeb tak, aby byla pro všechny obyvatele komfortní a akceptovatelná.

 

Nižší teplota šetří finance i zdraví

shutterstock_1234513321

Z toho, co stanovuje vyhláška, lze vycházet i při stanovování optimálních teplot. Všeobecně totiž platí, že je vhodné, aby teplota v místnosti byla spíše nižší. Pro obývací pokoj jsou doporučovány teploty okolo 20 až 21 °C, v ložnici pak o další 2 až 4 stupně nižší. Chodby a předsíň dokonce stačí vytápět na pouhých 10 až 15 °C. Pouze v koupelně se doporučuje udržovat komfortní teplotu okolo 24 °C.

K tomu, aby v místnosti zůstala konstantní teplota, vám skvěle poslouží termostatické hlavice. Ty se za vás postarají, aby se ventil na radiátoru automaticky otevřel či zavřel podle toho, jak se aktuální teplota v místnosti liší od té, kterou jste nastavili.

Jak správně topit

Udržování nižších teplot v rámci domu se všeobecně doporučuje především proto, že zbytečné přetápění znamená nadměrnou spotřebu energie. S nižšími teplotami tak šetříte jak životní prostředí, tak svou peněženku. Zbytečně vysoké teploty v místnostech ale mohou mít negativní vliv také na vaše zdraví.

Kromě nastavení optimálních pokojových teplot dokáže spotřebu elektrické energie či plynu na vytápění ovlivnit i snížení teploty v místnostech během doby, kdy se v domě nikdo nenachází. Pokud při odchodu do práce nastavíte teplotu na 16 °C, nemovitost vám zbytečně nevychladne, místnosti se po vašem návratu rychle prohřejí a vy nebudete zbytečně utrácet za vytápění v době, kdy to není potřeba.

Ať už se se členy své rodiny dohodnete na jakékoliv optimální teplotě vzduchu ve svém domově, nezapomeňte, že míru vytápění ovlivňuje také způsob větrání. Raději než mírně a po celý den větrejte krátce a intenzivně. Do místnosti tak pustíte dostatek čerstvého vzduchu, který se dokáže rychle ohřát. Negativní vliv na to, jak rychle se místnost vytopí, mohou mít také obestavěné radiátory či dlouhé záclony a závěsy. Vzduch od radiátorů proto nechejte vždy pokud možno zcela volně proudit do místnosti.

Přemýšlet nad teplotou se vyplácí

Budete-li způsobu vytápění ve své nemovitosti věnovat náležitou pozornost, nejenže dosáhnete komfortního a útulného prostředí pro všechny členy domácnosti. Poznáte to ale také při ročním vyúčtování. Vhodným nastavením teplot lze totiž dosáhnout efektivního a šetrného způsobu vytápění, které vám ušetří nemalé finanční prostředky.

teplota_v_mistnosti

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora