Jaká je budoucnost elektromobilů? Jízda na solární energii a bez řidiče
Datum vydání: 2. 9. 2019
Podle optimistických odhadů bude na našich silnicích už za deset let jezdit stejný počet elektromobilů jako vozidel se spalovacím motorem. K rychlému rozšíření automobilů na elektrický pohon přispěje nejen technologický pokrok, ale i rostoucí počet nabíjecích stanic a zvyšující se poptávka po ekologickém způsobu dopravy.
Hlavní předností elektromobilů jsou nízké náklady na jejich provoz i údržbu, tichá jízda a nezávislost na fosilních palivech. Až donedávna bránila jejich masovému rozšíření vysoká pořizovací cena, dlouhá doba nabíjení a krátká dojezdová vzdálenost – to vše se ale v současné době rychle mění.
Technologický pokrok směřuje k nabíjení jednou za měsíc
Průměrný elektromobil se dnes v rychlé nabíjecí stanici dobije za méně než půl hodiny a dokáže následně ujet několik stovek kilometrů. Díky neustálému vývoji nových typů baterií však lze už v nejbližších letech očekávat výrazné zlepšení rychlosti nabíjení i dojezdové vzdálenosti. Optimistické předpovědi dokonce hovoří o elektromobilech s dojezdem několik tisíc kilometrů, které budou potřebovat nabít jen jednou za několik týdnů – a to i při častém využívání topení či klimatizace.
Elektromobily budou čím dál dostupnější
V dnešní době zdaleka neplatí, že by byly elektromobily cenově dostupné pro každého – pořízení nového modelu vás totiž vyjde přibližně na milion korun. Výraznou část této ceny tvoří náklady na výrobu baterie, které však budou v nejbližší době klesat díky zvyšujícímu se počtu vyráběných vozidel. Hned několik automobilek navíc plánuje v příštích letech představit nové modely elektromobilů, což by se mělo taktéž příznivě odrazit na jejich ceně.
Prudkého rozvoje se dočká i infrastruktura
Počet veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily se v současné době neustále zvyšuje a bude růst i do budoucna. Nové stanice se dnes objevují nejen na městských parkovištích nebo u obchodních domů, ale také podél dálnic. Pro masové rozšíření elektromobilů však bude klíčový především nárůst počtu rychlých nabíjecích stanic, které umožní pohodlné cestování i na delší vzdálenosti.
Trendem bude sdílení elektromobilů…
Díky své nízké poruchovosti a vyšší pořizovací ceně budou elektromobily ideálním vozidlem nejen k pronájmu, ale i ke sdílení, které je dnes v českých městech čím dál více populární. Mluví se také o možnosti autonomního řízení elektromobilů, jejíž brzké realizaci však zatím stojí v cestě nejen technické problémy, ale i nutnost změn v dopravní infrastruktuře a legislativě.
…i jízda na sluneční energii
S rostoucí poptávkou po ekologickém způsobu cestování se bude klást stále větší důraz na to, odkud pochází elektřina, na kterou elektromobily jezdí. Díky tomu budou elektromobily více využívat solární elektřinu vyrobenou v domácích slunečních elektrárnách a elektromobilita tak bude ještě levnější a šetrnější k životnímu prostředí než nyní.
A co na to skeptikové?
Odpůrci elektromobilů poukazují především na to, že s jejich rozvojem výrazně vzroste spotřeba elektrické energie, jejíž výrobu pravděpodobně nebude možné pokrýt pouze z obnovitelných zdrojů. Zvýšená spotřeba elektřiny s sebou navíc ponese i nutnost finančně náročného posílení a přebudování rozvodné sítě.
I přes problémy s technickými nedokonalostmi elektromobilů a nutností změn infrastruktury však mezi odborníky převažuje názor, že je elektromobilita tím správným směrem, kterým by se měl vývoj osobní dopravy v následujících letech i desetiletích ubírat.