Jak se těží ropa a zemní plyn na území ČR: Omezené zásoby i dlouhá tradice
Datum vydání: 2. 12. 2019
Přestože nejsme těžařská velmoc a většinu ropy i zemního plynu získáváme z dovozu, narazíte u nás na několik nalezišť. Jak je to se zásobami ropy a plynu na území České republiky? Jaké jsou vyhlídky na těžbu zemního plynu a ropy v ČR?
Média zmiňují zásoby ropy v Rusku, Saudské Arábii či USA, ale málokdy se dozvíte, že těžíme i u nás. S giganty jako Rusko se samozřejmě nemůže Česká republika srovnávat, přesto má u nás těžba ropy a zemního plynu tradici již od roku 1900.
Zemní plyn a ropa se na Moravě těží již od 1. světové války
Těžbu ropy a zemního plynu nelze oddělit, neboť ložiska obou surovin jsou úzce svázána. K prvním experimentálním vrtům došlo v roce 1900 v oblasti Hodonínska a o 19 let později, tedy po konci 1. světové války, se ropa a zemní plyn začaly využívat komerčně.
Česká ložiska nabyla na významu během 2. světové války, kdy bylo k nalezení na jižní Moravě více než 1200 vrtů. V průběhu 2. světové války byla pro nacistické Německo ložiska ropy a zemního plynu velmi důležité, kdy s postupem války nacisté ztráceli další a další klíčové zdroje těchto strategických surovin. V této době spadalo vše pod německou těžařskou společnost Deutsche Erdöl A. G. a tak není divu, že spojenecká vojska se snažila svými nálety atakovat v závěrečné fázi války pravě tato poslední těžební místa.
Po válce v roce 1946 došlo ke sloučení všech vrtů pod Československé naftové závody, které se posléze rozdělily na Moravské naftové doly a Slovenské doly. Právě v této době se těžební průmysl na území ČR ještě výrazněji rozjel, což potvrzuje i počet zaměstnanců v tomto odvětví, který vzrostl až k dvěma tisícovkám.
Ročně vytěžíme okolo 6000 barelů ropy a plynu
Po roce 1989 se těžba ropy a zemního plynu ještě zvýšila a střídavě pokrývala domácí produkce i přes 10 % domácí spotřeby. Před revolucí se produkce pohybovala okolo 50 tisíc tun, oproti tomu produkce v České republice okolo roku 2000 se pohybovala až okolo 300 tisíc tun.
V současnosti pokrývá tuzemská těžba méně než 10 % domácí poptávky. U zásob ropy můžeme pozorovat klesající trend, zatímco zemní plyn je poměrně stabilní.
Ptáte se, kde se těží ropa v ČR. Většina nalezišť se nachází na jižní, zčásti také na severní, Moravě – a to v oblastech jako Karpatská předhlubeň, Vídeňská pánev a Český masiv. Právě ve Vídeňské pánvi je v současnosti nejvíce ložisek a současných potencionálních zásob. Naopak vytěžená ložiska, jako například Dolní Dunajovice nebo Štramberk, se dnes využívají jako podzemní zásobníky plynu. Současná těžba ropy a zemního plynu se na našem území pohybuje okolo 6 tisíc barelů za rok. Což je pouze zlomek celosvětové produkce, která dosahuje přibližně 250 milionů barelů za rok.
Jak vypadá budoucnost ropy. Tenčí se zásoby?
Česká republika je tedy závislá na dovozu, a to zejména z Ruska. Jak je to však se světovými zásobami? Jedna strana tvrdí, že zásoby ropy rostou rychleji než poptávka, protože díky moderním technologiím lze těžit i z hůře dostupných nalezišť.
Druhá strana tvrdí, že světová produkce ropy blíží svému vrcholu, a vědci proto hledají alternativní paliva. Například v automobilovém průmyslu můžeme pozorovat trend využívání elektřiny jako pohonu.
Přečtěte si také o tom, jak na revizi plynového kotle nebo o tom, do kdy vydrží zásoby ropy.