5 nejčastější problémů plynových kotlů + praktické tipy jak je řešit
Datum vydání: 15. 1. 2021
S některými závadami plynových kotlů si poradíte sami doma, k jiným je třeba volat revizního technika. Mezi nejčastější problémy patří vybitá baterie termostatu, ale také zanesený výměník kotle. Jak tyto problémy řešit a můžete jim předejít?
Plynové kotle jsou skvělou volbou pro ty, co chtějí ušetřit na energiích a neláká je obstarávání pevného paliva. Co ale dělat, když váš kotel hlásí chybu? Seznamte se s nejčastějšími problémy.
1. Špatně fungující termostat
K nejčastějším poruchám dochází právě na termostatu. Jakmile nefunguje správně, zařízení vydává chybové pokyny a kotel netopí, jak má. Problém bývá ve slabé baterii. Jedná se o poruchu, ke které mnohdy ani nemusíte volat servisního technika – baterii termostatu zvládnete, dle návodu, vyměnit i svépomocí.
2. Uzavřený přívod plynu
K častým a zároveň zbytečným výjezdům patří situace, kdy kotel nefunguje, protože máte zavřený přívod plynu. Ať už jsou na vině děti nebo jiný obyvatel domu, ještě než zavoláte opraváře, zkontrolujte přívod – ušetříte peníze za zbytečný výjezd technika.
3. Nefunkční elektrická zásuvka
Chyba není vždy v kotli, ale může být také v přívodu elektřiny. Nezapomeňte proto zkontrolovat že zásuvka při plynovém termostatu funguje.
Problémem bývá také použití rozdvojky v elektrické zásuvce. Ta totiž způsobuje otočení fází a plynový kotel přestává fungovat. Jakmile rozdvojku odstraníte, je problém pryč.
4. Malé množství vody v oběhu ústředního topení
Jakmile v plynovém kotli dojde k poklesu tlaku, na vině může být právě malé množství vody v oběhu. Což většinou znamená, že voda někudy uniká. Na rozdíl od předchozích třech problémů si již neporadíte sami a musíte zavolat servisního technika.
5. Zanesený výměník kotle
Zanesený výměník snižuje výkon kotle, zvyšuje spotřebu a může vést k tomu, že kotel odejde úplně. Navíc může docházet k únikům nebezpečného oxidu uhelnatého. Na čištění výměníku určitě pozvěte profesionála – ideálně ještě dříve než dojde k problému, čili každý rok v rámci pravidelného servisu.
Ne vždy je však na vině zaneseného výměníku špatná údržba. Jaké jsou další příčiny?
- Nízký tah komína,
- prašné prostředí,
- nedostatečný přívod vzduchu,
- porucha ventilátoru.
Každoroční revize provádějte i po záruční době
Výpadek kotle je, zvláště v zimě, nepříjemnou záležitostí. Pravidelnou a poctivou údržbou ale můžete většině problémů předejít. V ideálním případě provádějte revizní prohlídku každý rok – zvýšíte tak životnost kotle. Pravidelná údržba plynového kotle se vyplatí také proto, že může snížit spotřebu energie až o čtvrtinu.