Jak putuje elektřina: Co ji čeká na cestě z elektrárny k vám domů


Datum vydání: 6. 3. 2020

detsky-pokoj

Než se elektřina dostane k vám domů, čeká ji dlouhá cesta. Z elektrárny zamíří do vodičů vysokého napětí a poté putuje přes transformátory, regionální rozvody a další transformátory až do domácností. A právě cestě elektřiny věnujeme tento článek.

Na území České republiky naleznete přibližně 3500 km vedení vysokého a velmi vysokého napětí. Nejvyšší napětí, které těmito vodiči proudí, je 400 kV. Běžnou domácí zásuvkou pak prochází pouze 230 V – čili počet voltů v drátech vysokého napětí je 1000-1700× vyšší než v zásuvce u vás doma.

 

Proč má vedení vysokého napětí dráty po třech

Když se zadíváte na stožáry vysokého napětí, pravděpodobně si všimnete, že vedení tvoří svazky vždy po třech drátech. Je to proto, že se jedná o třífázovou střídavou soustavu. Což v praxi znamená, že z generátoru vedou tři dráty neboli fáze, a mezi nimi lze naměřit elektrické napětí. Výše napětí je však nestálá a mění se dokonce 50× za sekundu. K přeměně této energie na tu, kterou můžete použít v domácnosti slouží transformátory.

Na vrchu vedení dále naleznete jeden až dva dráty, které slouží k uzemnění blesků. Blesk totiž není ničím jiným než elektrickým výbojem, který zpravidla trefí to první, co na cestě k zemi potká. A právě proto jsou nahoře na vedení dráty, které zamezí tomu, aby blesk udeřil do vodičů rozvodné soustavy, čímž by došlo k výpadkům elektřiny.

K čemu slouží transformátory a kolik jich je

K rozvodu elektřiny do regionů se používají vodiče s napětím 110 kV. K převodu na toto nižší napětí slouží ohromné transformátory, kterých je v České republice 46 a naleznete je ve vysokonapěťových rozvodnách.

Transformator

K regionální distribuci – čili pro rozvody do obcí, městských částí a dále k vám domů – slouží vedení na hladině napětí 22 kV. To se v menších transformátorech přemění na 3 × 230 V a putuje do zásuvek.

Co se děje v zásuvce a jak funguje

Běžná domácnost má jednofázové rozvody. V zásuvce v levé zdířce naleznete fázi – čili drát s napětím – a v pravé nulák, neboli místo s nulovým energetickým potenciálem. Součástí zásuvky je také prostřední kolík, který slouží k uzemnění spotřebičů.

Elektřinu považujeme za samozřejmost

Elektřina je součástí běžného života a byť má spousta lidí představu o tom, jak vzniká, málokdo již ví, jak do domácností putuje. Abyste totiž elektřinu mohli běžně využívat, musí se původní napětí zmenšit z 400 kV na pouhých 230 V a navíc se stát ze střídavého proudu jednosměrným.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora