Jak na odečet plynu? Celý proces je rychlý, stačí jen zapsat 2 čísla


Datum vydání: 3. 9. 2020

plynomer

Plynoměr je oproti elektroměru jednoduchý přístroj a ukazuje pouze jednu naměřenou hodnotu. Kromě té je třeba poslat dodavateli už jen výrobní číslo plynoměru a kontaktní údaje, případně informace o odběrném místě. Jak přesně při samoodečtu postupovat?

 

Chcete nahlásit samoodečet plynu nebo si zkontrolovat naměřené hodnoty s fakturou? Jakmile se zorientujete v číslech na plynoměru, zabere vám to jen několik minut.

Co znamenají čísla na plynoměru

Plynoměr je měřící přístroj, který instaluje váš distributor plynu a zpravidla jej naleznete ve sklepě, na chodbách nebo v případě rodinného domu v uzamykatelné skřínce na zdi budovy či na oplocení. Plynoměry se nesmí instalovat do únikových chodeb a obytných prostorů, pro přesné umístění ale pravidla neexistují.

Jakmile plynoměr najdete, potěší vás, že má pouze jeden měřák, takže pokud se nepřekouknete při zapisování, odečet plynu nemůžete splést. Při samoodečtu vás budou zajímat jen celá čísla, údaje za desetinou čárkou nejsou pro dodavatele plynu podstatné. Uvedené hodnoty jsou nejčastěji v m3, na fakturách se však používá hodnota spalného tepla vyjádřená zpravidla v MWh. Pokud tedy chcete přepočítat hodnoty na faktuře, použijte poměr, kdy 1 MWh odpovídá 94, 79 m3. Novější plynoměry již ukazují hodnoty v kWh nebo MWh.

prasatko-u-plynomeru

Dalším číslem, které vás bude při samoodečtu zajímat, je sériové číslo plynoměru. Jedná se o 5 až 12místné číslo, které naleznete na výrobním štítku pod čárovým kódem a můžou před ním být znaky N., No., Nr. nebo jiné. Toto číslo je pro každý plynoměr zcela unikátní.

Samoodečet není povinný, ale může vám pomoci

Za odečty je až na výjimečné situace odpovědný dodavatel. Samoodečet je ale forma kontroly, ze které můžete benefitovat a dodavatel vás k němu zpravidla vyzve při změně ceny elektrické energie, přepisu odběratele nebo při ročním zúčtování, pokud zaměstnanec dodavatele nemohl provést reálný odečet – například proto, že vás nezastihl doma a neměl přístup k plynoměru.

Ve chvíli, kdy samoodečet neprovedete, dodavatel provede automatický odhad. Kontrolní samoodečet pak můžete dobrovolně hlásit i několikrát ročně a slouží například k mimořádné fakturaci nebo k úpravě výše záloh. Ideální je, pro vaši kontrolu, provádět samoodečet každé 3 měsíce a plynoměr si vždy vyfotit jako důkazní materiál.

Jak a dokdy samoodečet nahlásit

Pro nahlášení samoodečtu se ozvěte na zákaznickou podporu svého dodavatele plynu, kde vám poskytnou přesný kontakt, kam informace zaslat. Často tuto informaci naleznete přímo na webu. Kromě spotřeby v m3 nebo kWh a výrobního čísla plynoměru nezapomeňte uvést ani své kontaktní údaje, případně také informace o odběrném místě. Od měření do poslání hodnot by neměly uplynout více jak 3 dny, lhůta se však může dle dodavatele mírně lišit.

Potřebujete pomoc? Zavolejte nám nebo napište e-mail.

Zákaznická linka
255 707 099
e-mail
info@epet.cz
využijte
sekci podpora