Jak fungují dobíjecí stanice pro elektromobily a jaké jsou mezi nimi rozdíly
Datum vydání: 4. 4. 2019
Uvažujete o pořízení vozu na elektrický nebo hybridní pohon, ale odrazuje vás jeho zdlouhavé nabíjení z domácí zásuvky? Díky rostoucímu počtu veřejných dobíjecích stanovišť si dnes můžete elektromobil snadno a rychle nabít na jedné z několika stovek stanic rozmístěných po celé České republice – zejména poblíž parkovišť a obchodních center.
Rozšiřování celosvětové sítě rychlých dobíjecích stanic je přirozeným důsledkem neustále stoupající poptávky po elektromobilech. S vozem na elektrický pohon proto dnes můžete vyrazit doslova kamkoliv – a stihnete si jej nabít třeba během přestávky na oběd.
Domácí nabíjení elektromobilu: Snadno dostupné, ale pomalé
Přibližně v devadesáti procentech případů nabíjejí majitelé svůj elektromobil doma či na pracovišti. Namísto klasické jednofázové 230V zásuvky je rychlejší použít třífázovou průmyslovou zásuvku s pěti kolíky, která bývá často instalována nejen v domácnostech, ale i na větších parkovištích. Nejlepších výsledků dosáhnete se zásuvkou umístěnou poblíž domovního rozvaděče. Prodlužovací kabel raději vůbec nepoužívejte: snižuje rychlost dobíjení a může u něj snadno dojít k nebezpečnému přehřátí.
Domácí dobíjení dokáže několikanásobně urychlit tzv. wallbox – neboli nástěnná nabíjecí stanice, která se díky zabudovaným jistícím prvkům postará i o větší bezpečnost nabíjení. Počítejte však s tím, že vás její pořízení vyjde na desítky tisíc korun.
Objevte výhody rychlonabíjecích stanic a supernabíječek
Hlavní výhodou veřejných stanic je výrazně nižší doba dobíjení elektromobilu ve srovnání s domácím nabíjením. Kromě běžných dobíjecích stanic na střídavý proud můžete využít i rostoucí počet moderních rychlonabíjecích stanovišť s výkonem nad 40 kW. Díky tomu, že dodávají stejnosměrný proud, dokáží nabít baterii průměrného elektromobilu na 80 % už za půl hodiny. V současné době jsou však rychlonabíjecí stanice kompatibilní pouze s několika typy elektromobilů.
Nejvýkonnějšími nabíjecími stanicemi jsou tzv. supernabíječky určené pro elektromobily Tesla. Díky výkonu až 135 kW dokážou vozidlo nabít pro stokilometrovou jízdu za méně než deset minut. V současné době se v České republice nacházejí dvě supernabíječky – a můžete je použít zcela zdarma.
Proč je nabíjení elektromobilu stejnosměrným proudem rychlejší než střídavým?
Baterie elektromobilu je zkonstruovaná tak, že přijímá a vydává stejnosměrný proud. Jestliže elektromobil připojíte k domácí zásuvce nebo k běžné nabíjecí stanici, je dodávaný střídavý proud nejprve změněn na stejnosměrný pomocí palubní nabíječky zabudované v elektromobilu.
V případě rychlodobíjecí stanice na stejnosměrný proud nutnost této transformace odpadá a není tak potřeba využívat palubní nabíječku. Protože je proud přiváděn přímo do baterie, je nabíjení elektromobilu výrazně rychlejší a efektivnější.