Jak funguje geotermální elektrárna? Výhody a nevýhody
Datum vydání: 9. 2. 2023
Neustále rostoucí ceny elektřiny a závislost České republiky na ruském plynu znovu oživily debatu o alternativních zdrojích energie. Do popředí se dostaly především fotovoltaické systémy, které využívají solární energii. Zájem se ale zvedl také o geotermální energii. Na jakém principu funguje a jak ji můžeme využít?
Co je geotermální energie?
Geotermální energie je výsledkem působení tepelné energie zemského jádra, kde se nachází magma s vyšší teplotou než Slunce. Je to jeden z nejstarších a nejstabilnějších zdrojů energie na světě, který se využívá k výrobě elektřiny a tepla.
Jak se získává geotermální energie?
Geotermální elektrárny čerpají teplo pocházející z jádra Země. Pro získání tohoto tepla se využívají hlubinné vrty. Čím hlouběji se geotermální vrt dostane, tím teplejší půda je. Tento jev udává tzv. teplotní gradient a měří se v °C/metr.
Jak funguje geotermální elektrárna?
Do hlubinných vrtů se zavádí geotermální zemní sondy tvořící uzavřený systém potrubí s kolující nemrznoucí směsí s vodou, která se pak ohřívá hluboko v zemi. Princip geotermální elektrárny spočívá v přeměně vnitřní energie páry na mechanickou a pak elektrickou energii skrze parní cyklus.
Podle způsobu získávání páry se geotermální elektrárny dělí na elektrárny s mokrou párou, elektrárny se suchou párou a elektrárny s binárním cyklem.
Výhody a nevýhody geotermální elektrárny
Mezi hlavní výhody geotermálních elektráren patří:
- Představují šetrný zdroj energie s minimálním dopadem na životní prostředí.
- Neprodukují škodlivé emise, jako je oxid uhelnatý a oxid dusičitý.
- Geotermální zdroje jsou stabilní a mohou být využívány po celý rok, což přináší spolehlivost a dostupnost energie.
- Geotermální elektrárny nepotřebují palivo, a tím udržují nízké náklady na výrobu elektrické energie.
- Mohou být využity i pro vytápění budov, což zvyšuje jejich využitelnost a efektivitu.
Naopak k jejich nevýhodám patří:
- Geotermální elektrárny jsou pouze v určitých oblastech s dostatečně vysokou geotermální aktivitou.
- Vysoká počáteční investice a náklady na výstavbu. Navíc, pokud není elektrárna správně navržena a spravována, mohou vzniknout problémy se znečištěním a poškozením životního prostředí.
- Náročný proces schvalování a plánování.
Geotermální elektrárny v ČR
Jelikož je o geotermální energii čím dál větší zájem, vyvinuli čeští vědci speciální aplikaci, která zdarma ukáže, kde je v Česku potenciál pro využití tohoto typu energie.
Aktuálně využívá geotermální energii například město Ústí nad Labem, kde vytápí plavecký bazén a místní zoologickou zahradu. Dále ji pak využívají v Děčíně nebo Litoměřicích.
Geotermální elektrárny ve světě
Geotermální elektrárny jsou rozšířeny po celém světě. Nejvíce se vyskytují v oblastech s aktivními sopkami a geotermálními zdroji tepla. Největší geotermální elektrárny ve světě se nacházejí v USA, Jižní Koreji a na Islandu.