Hlavní jistič před elektroměrem: Vše, co potřebujete vědět!
Datum vydání: 10. 3. 2022
Hlavní jistič před elektroměrem najdete na každém odběrném místě elektřiny. Podle toho, jak je velký, se určuje jeho maximální možné zatížení elektrospotřebiči a velikost rezervovaného příkonu pro konkrétní odběrné místo elektřiny.
K čemu slouží hlavní jistič?
Hlavní jistič slouží jako pojistka, aby nedošlo k přetížení nebo zkratu elektrické sítě. Funguje jako vypínač, který jakmile dojde k překročení nastavené hodnoty odběru, okamžitě přeruší dodávku elektrické energie a zabrání tak přetížení vodičů nebo zkratu. Chrání tak vaše spotřebiče před poškozením.
Kde je hlavní jistič?
Hlavní jistič v paneláku nejčastěji najdete přímo za dveřmi před bytem. V rodinných domech se většinou umisťuje na chodbu poblíž vchodových dveří.
Za jistič platíte podle jeho velikosti
Velikost hlavního domovního jističe se odvíjí od celkového příkonu vašich spotřebičů. Ta se udává ve wattech. Každý spotřebič ve vaší domácnosti je opatřen štítkem, kde tuto hodnotu najdete.
Velikost jističe se také promítá do celkové ceny, kterou platíte za odběr elektřiny. Součástí ceny je totiž i tzv. poplatek za rezervovaný příkon. Patří do regulované části ceny za elektřinu a jeho cena se liší podle toho, do jaké distribuční oblasti spadáte.
Tímto poplatkem si rezervujete určité množství energie pro každé odběrné místo. Platí se paušálně a to i v případě, že dané množství energie nevyužijete. Čím větší hodnota jističe, tím větší množství energie a také vyšší poplatek.
Jak velký hlavní jistič zvolit?
Do bytů a menších chat, kde se elektřinou neohřívá voda, netopí se a nevaří, si pravděpodobně vystačíte s nejslabším a nejlevnějším jističem 1 x 25 A.
Do rodinných domů a větších chalup volte silnější jistič s hodnotami 3 x 20 A. V případě, že si v nich elektřinou i topíte, sáhněte po jističi o velikosti 3 x 25 A.
Čísla 1 a 3 u jističů udávají, zda se jedná o jednofázový nebo třífázový elektrický rozvod. Hodnota 20 nebo 25 znamená počet ampérů.
Jak a kdy vyměnit jistič?
Výměnu jističe byste měli začít řešit, pokud vám hlavní jistič před vypadává, pořizujete si nový energeticky náročnější spotřebič nebo se zbavujete náročnějšího spotřebiče. V případě, že jste se pro výměnu rozhodli, vždy kontaktujte profesionálního elektrikáře nebo revizního technika, který vyřeší zapojení jističe i návazné formality s distributorem elektrické energie.
Výměna hlavního jističe není ovšem zadarmo. Do celkové ceny se promítne cena práce revizního technika, pořizovací cena nového jističe a poplatek distributorovi za navýšené ampéry.