5 užitečných tipů, které vám pomohou v zimě ušetřit za účet na energie
Datum vydání: 7. 11. 2019
Zimní měsíce jsou pro rodinný rozpočet často náročné. Prodloužené a chladné večery se negativně odráží na účtu za energie. Nemusíte ale odevzdaně čekat na vysoké vyúčtování, jděte naproti menším nákladům na vytápění díky jednoduchým krokům.
Zaměřte se na pár maličkostí, které vám pomohou ulevit natáhnutému rozpočtu během zimních měsíců.
1. Zbavte se průvanu
Jedním z nejjednodušších a zároveň nejúčinnějších způsobů, jak snížit náklady na vytápění, je zabránění unikání tepla skrze netěsnící dveře nebo okna. Nemusíte hned volat zedníky, stačí vám investice v rámci desítek korun.
Zaplňte mezery kolem oken, podlah, dveří, potrubí, podkroví nebo i klíčových dírek a poštovních schránek pomocí těsnících pásek z místního obchodu pro kutily. Stačí vám obyčejné pásky nalepené na okna a dveře a jednoduše a účinně zabráníte úniku teplého vzduchu. Tato drobná investice vám ušetří nemalé peníze za vytápění.
2. Odvzdušňujte pravidelně radiátory
Když sáhnete na radiátor, co cítíte? Je nahoře chladný a dole horký? V tom případě vám v tepelném systému koluje vzduch a pravděpodobně máte problémy s vytopením místnosti. Řešení je opět jednoduché – vaše radiátory potřebují odvzdušnit. Stačí jeden rychlý úkon a pomůžete vašemu vytápěcímu systému pracovat efektivněji.
Vypněte ústřední topení, pomocí klíče pomalu otáčejte ventilem radiátoru a zachyťte vodu do hadříku. Měli byste při tom slyšet zvuk vzduchu. Jakmile vzduch přestane proudit, utáhněte ventil a můžete si znovu zapnout ústřední topení.
Jestliže jsou radiátory na dotek ve spodní části naopak studené, pravděpodobně máte v radiátoru usazený kal a je potřeba zavolat na pomoc odborníky.
3. Nedejte teplu šanci uniknout
Jestliže přemýšlíte nad izolací svého domu, účet za energie během zimního období by vás měl přesvědčit. Běžná budova totiž může ztratit asi třetinu svého tepla prostřednictvím neizolovaných zdí, takže ačkoliv se vám může zdát počáteční investice vysoká, rozhodně se vám v konečném důsledku vyplatí.
Existuje celá řada variant, které můžete při zateplování využít. Obraťte se proto raději na odborníky, kteří vám poradí, jaký typ izolace zvolit v závislosti na typu a věku budovy – a samozřejmě také s ohledem na vaše finanční možnosti. Izolace stropu se může vrátit i za několik zim a výrazně tak ulevit v budoucnu vašemu rodinnému rozpočtu.
4. Zaměřte se na trubky a podkroví
Nemusíte se ale hned pouštět do izolace budovy. Pomohou vám i drobné úpravy svépomocí. Izolováním trubek, které vedou horkou vodu, ušetříte za spotřebu na její ohřátí a zabráníte namrzání potrubí během zimy. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak snížit únik tepla z vašeho domu, je také izolace podkroví. Svépomocí zvládnete například zateplení minerální vlnou, kterou snadno nainstalujete mezi podkroví a stropní trámy.
5. Přemýšlejte nad výměnou kotle
Jak starý je váš kotel na vytápění? Pokud šetření myslíte vážně, je to jedna z prvních věcí, na které byste se měli zaměřit. Více než polovina ročních nákladů za energie jde právě na topení. Takže ačkoliv koupě nového kotle vyžaduje investici, dokážete s moderním nízkonákladovým kotlem ušetřit nemalé peníze.
Často se vyplatí dávat pozor také na drobnosti, které vás na první pohled moc nestojí, ale společně už zvládnou do účtu za energie udělat díru. Můžete například nakoupit vychytávky do zabudované chytré domácnosti, které vám pomohou ulevit od natáhnutého rozpočtu. Například inteligentní osvětlení vám dokáže ušetřit značnou část výdajů za elektřinu.