10 snadných kroků k ekologické domácnosti
Datum vydání: 15. 3. 2019
Ekologické vedení domácnosti potěší naši planetu a zároveň přinese řadu výhod vám a vaší rodině. K tomu, abyste pomohli životnímu prostředí, pocítili zlepšení svého zdravotního stavu nebo výrazně ušetřili za pravidelné výdaje, přitom postačí jen několik jednoduchých kroků.
Ekologický životní styl získává stále větší oblibu u rodin s malými dětmi, které v něm vidí cestu ke zdraví svých ratolestí i k ochraně životního prostředí pro příští generace. Výhody ekologické domácnosti však ocení každý, komu záleží nejen na svém zdraví a okolní přírodě, ale také na úspoře financí za energie i další každodenní výdaje. Kroky vedoucí k ekologickému způsobu života jsou snadné – a můžete s nimi začít třeba hned teď.
Obsah
- 1. Třiďte nejen plasty, papír a sklo
- 2. Produkujte minimum odpadu
- 3. Podlehněte kouzlu upcyklingu
- 4. Dopřejte si biokvalitu
- 5. Nakupujte lokální výrobky
- 6. Perte a uklízejte jako vaše prababička
- 7. Začněte svítit LED žárovkami
- 8. Vybírejte úsporné spotřebiče…
- 9. …a úsporně je i používejte
- 10. Nové bydlení zařizujte s ohledem na přírodu
- Buďte in!
1. Třiďte nejen plasty, papír a sklo
Třídění plastového, papírového a skleněného odpadu je dnes pro většinu českých domácností samozřejmostí. Zkuste jít ještě o krok dál a zjistěte si, jaké jsou v místě vašeho bydliště možnosti recyklace nápojových kartónů a hliníku i dalších kovů. Aby na skládce zbytečně nekončil ani bioodpad z vaší domácnosti, začněte s jeho kompostováním na zahradě nebo v domácím vermikompostéru, kde se o rozklad zbytků z kuchyně postarají žížaly.
2. Produkujte minimum odpadu
Množství odpadu, které vaše domácnost vyprodukuje, jednoduše snížíte tak, že se budete vyhýbat všem jednorázovým produktům, ať už jsou to igelitové nákupní tašky a sáčky, kuchyňské papírové utěrky nebo dětské plenky či vlhčené ubrousky. Při nákupu potravin i dalšího zboží upřednostňujte výrobky v obalu, který se dá znovu využít a dobře recyklovat. A pokud máte možnost chodit do bezobalového obchodu, využívejte ji co nejčastěji.
3. Podlehněte kouzlu upcyklingu
Upcyklace je přeměna nepotřebných věcí, které by jinak skončily jako odpadní materiál, na nové produkty. S trochou času a kreativity můžete upcyklovat třeba starý nábytek, květináče, oblečení, záclony, povlečení… Kromě radosti z tvoření a originálních kousků vám bude odměnou i snížené množství vyprodukovaného odpadu a úspora peněz.
4. Dopřejte si biokvalitu
Biofarmáři nezatěžují půdu umělými hnojivy ani pesticidy a starají se o krajinu i zvířata pouze přirozeným, trvale udržitelným způsobem. Biopotraviny a přípravky certifikované přírodní kosmetiky jsou proto sice dražší než konvenční produkty, ale zároveň příznivější pro vaše zdraví i životní prostředí.
Kosmetiku bez syntetických látek si můžete z několika málo surovin vyrobit také doma, stejně jako si i na malém pozemku nebo na balkóně snadno založíte jedlou biozahrádku s bylinkami, jahodami a nenáročnými druhy zeleniny.
5. Nakupujte lokální výrobky
Koupí lokálních produktů podpoříte domácí ekonomiku a zároveň získáte jistotu, že k vám zboží dorazilo s minimální ekologickou stopou. Místní produkce navíc doputuje na váš stůl čerstvější a tím pádem i chutnější než plodiny vypěstované na druhé straně zeměkoule.
6. Perte a uklízejte jako vaše prababička
Pro praní prádla a úklid domácnosti nepotřebujete prášky, gely ani čističe plné dráždivých syntetických látek. Stejně tak jako vaše prababička si i vy bohatě vystačíte s několika málo levnými, snadno dostupnými a zcela přírodními prostředky, jako je ocet, citrón, sůl, soda či přírodní mýdlo. Vybrat si můžete i z nabídky ekologických čisticích prostředků na přírodní bázi, jejichž cena je dnes už srovnatelná s konvenčními přípravky.
7. Začněte svítit LED žárovkami
Pouhou výměnou starých žárovek za jejich moderní LED verzi snížíte spotřebu elektřiny za osvětlení až o devadesát procent. Ještě větší úspory dosáhnete volbou vhodných svítidel a jejich optimálním upořádáním.
8. Vybírejte úsporné spotřebiče…
Z energetického štítku každého přístroje zjistíte hned na první pohled, kolik energie spotřebuje za jeden rok. Zejména při koupi zařízení, která používáte každý den, dbejte při výběru vhodného modelu na co nejvyšší energetickou třídu. Popřemýšlejte i o tom, zda by vám postačil menší spotřebič anebo zda byste se mohli zcela obejít například bez sušičky nebo mikrovlnné trouby.
9. …a úsporně je i používejte
Myčku, pračku i sušičku zapínejte pouze v případě, že jsou zcela naplněné. Před každým spuštěním zvažte, jestli byste si vystačili i s kratším programem nebo menší teplotou. Dbejte také na vhodné umístění všech spotřebičů – například lednička by neměla stát vedle sporáku a trouby, ale v chladnější části kuchyně.
10. Nové bydlení zařizujte s ohledem na přírodu
Při plánování novostavby máte jedinečnou možnost rozhodnout se pro moderní pasivní dům, se kterým během následujících let výrazně ušetříte za energie. I během rekonstrukce vašeho bytu však můžete postupovat ekologicky a zvolit například podlahu či nábytek z přírodních materiálů anebo investovat do kvalitního zateplení fasády i nových oken, a zajistit si tak výraznou úsporu energií za vytápění.
Buďte in!
Ekologické smýšlení je dnes moderním trendem, ke kterému se hlásí čím dál více domácností i firem. Přidejte se k nim i vy a začněte ještě dnes s prvním krokem, kterým potěšíte svoje zdraví, peněženku i životní prostředí.